10 ciekawostek na temat języka niemieckiego

Czy język niemiecki może być ciekawy? Czy na temat języka niemieckiego i Niemiec istnieją jakieś ciekawostki? Co ciekawego może być w języku niemieckim?

W Europie język niemiecki jest najbardziej popularnym językiem do nauki zaraz po języku angielskim. Warto pamiętać, iż ucząc się niemieckiego uczymy się ogólnoniemieckiego literackiego. W wielu innych regionach Niemiec oraz państw z urzędowym językiem niemieckim, mieszkańcy porozumiewają się lokalnym dialektem np. w Szwajcarii, gdzie szwajcarski niemiecki lub Schwyzerdütsch, jak nazywają go miejscowi, jest zbiorem dialektów alemańskich, którymi nie mówi się już w Niemczech ani w Austrii.

Podczas nauki języka obcego słownictwo, którego używamy i jesteśmy ciekawi przyswajamy bez wysiłku. Często zupełnie podświadomie przez zasłyszenie przy okazji. Ucząc się języka obcego, łatwo jest stracić zapał do nauki, kiedy uczymy się schematycznie. Gdy nie widzimy postępów w nauce tracimy motywację do nauki. Tymczasem wystarczy wzbogacić naukę o ciekawostki językowe, aby na nowo zainteresować się językiem.

Język niemiecki jest pełen niuansów, ciekawych konstrukcji gramatycznych, jakie warto poznać, a przy tym zapamiętać. Ciekawostki językowe na temat niemieckiego oraz samych Niemiec, doskonale uatrakcyjniają naukę. Dzięki ciekawostkom, niemiecki może być o wiele bardziej atrakcyjny.

No to zaczynamy!

Na początek kilka ciekawostek w liczbach:

 • w Großen Wörterbuch der deutschen Sprache, czyli w najobszerniejszym słowniku jest 200 000 haseł,
 • 45% Bawarczyków podało w ankiecie z 2008 roku, że używa praktycznie wyłącznie dialektu bawarskiego,
 • niemieckie wyrazy składają się średnio z 5,7 liter,
 • przeciętny Niemiec używa aktywnie około 12 000 – 16 000 słów,
 • niemieckie słownictwo obejmuje 5 300 000 słów, osiem razy więcej niż słownictwo występujące w języku angielskim.

Poniżej najbardziej zaskakujące ciekawostki na temat języka niemieckiego.

 1. Bardzo długie słowa to niewątpliwie jeden z elementów, który od zawsze kojarzy się z językiem niemieckim. Wiele języków obcych ma w swoich zasobach bardzo długie wyrazy, jednak te niemieckie biją wszelkie rekordy pod względem długości. Obecnie najdłuższe słowo to: Donaudampfschifffahrtselektrizitätenhauptbetriebswerkbauunterbeamtengesellschaft. Słowo to, liczy 80 liter i oznaczało część spółki statków parowych, które pływały po Dunaju. Współcześnie się go nie używa i zastąpiono je prostszym odpowiednikiem.
 2. Aktualnie język niemiecki przechodzi kryzys. Zaczyna zanikać pod wpływem wpływów wielu narodowości imigrantów przybyłych do Niemiec. O ile język literacki wciąż utrzymywany jest w ryzach sztywnych zasad i porządku z jakiego Niemcy słyną, to język potoczny coraz mniej przypomina niemiecki literacki a staje się zlepkiem wielu języków i ich modyfikacji.
 3. Polonizmy w języku niemieckim są częstsze, niż można się spodziewać. Jednym z nich jest słowo – sabel, czyli szabla zaczerpnięte z języka polskiego. Inne zapożyczenia z języka polskiego występujące w języku niemieckim to: grenze, czyli granica, gurke, czyli nasz ogórek. To ostatnie słowo jest zapożyczeniem wtórnym, bo zostało zapożyczone wcześniej przez Polaków z języka greckiego.
 4. Język niemiecki oraz język angielski należą do tej samej rodziny języków. Są do siebie podobne. Niektóre z niemieckich słów brzmią jak te angielskie oraz mają bardzo podobną pisownię. Jeśli znasz język angielski, to nauka języka niemieckiego będzie o wiele łatwiejsza. Przykładowe słowa, które podobnie brzmią w języku angielskim i niemieckim to: mutter – mother –matka, blau – blue- niebieski, hand – hand – ręka, name – name – imię.
 5. W języku niemieckim wszystkie rzeczowniki piszemy wielką literą. Jedne z najnowszych badań wykazały, że szybciej zapamiętuje się tekst, w którym użyto wielkiej litery. Ułatwia to w sposób znaczny czytanie i przyspiesza prędkość czytania.
 6. W powieściach najczęściej występującymi słowami są: der Mann, die Frau i die Hand. W tekstach ogólnych to das Jahr, die Uhr i das Prozent.
 7. Niemiecki alfabet składa się z trzydziestu liter. Trzy z tych liter to tak zwane przegłosy. Wyróżniają się one tym, że nad wyrazami umieszcza się dwie kropki napisane poziomo nad daną samogłoską.
 8. W niemieckich wyrazach najczęściej pojawiającą się literą jest E, natomiast zaraz po niej występuje litera N. Najrzadziej spotykaną literą w języku niemieckim jest Q. Najpopularniejsze zestawienia trzech liter pojawiające się w języku niemieckim to: DER i SCH.
 9. Językiem niemieckim mówi na świecie około 100 milionów osób, co daje mu dziesiąte miejsce na świecie. Niemiecki jest językiem urzędowym w Niemczech i Austrii, ale także w Księstwie Lichtensteinu i części Szwajcarii, Belgii, Luksemburga, jak również Północnych Włoszech, Danii i Watykanie oraz afrykańskiej Namibii, gdzie język niemiecki uzyskał status języka narodowego!
 10. Pierwszą wydrukowaną książką była Biblia w języku niemieckim. Liczyła ona 42 strony i została wydrukowana przez Jana Gutenberga. Współcześnie, co dziesiąta książka na świecie jest drukowana w języku niemieckim.

 

Pisząc o ciekawostkach na temat języka niemieckiego nie można pominąć samych Niemców.

Jeśli zatem interesujesz się niemiecką kulturą i chcesz bliżej poznać ten kraj, to powinieneś również wiedzieć o tym, że:

– w Niemczech po raz pierwszy zmieniono czas na letni, miało to miejsce w 1916 roku,

– najwyższa katedra na świecie licząca 162 metry znajduje się w niemieckim Ulm, jest to budowla sakralna zbudowana w stylu gotyckim,

– w Niemczech, co roku ma miejsce największy na świecie festiwal piwa, jest to Oktoberfest.

– tradycyjna strojenia świątecznej choinki przywędrowała do Polski z Niemiec,

– jedną z największych atrakcji turystycznych w Niemczech jest Zamek Neuschwanstein znajdujący się w południowej Bawarii. Określa się go jako „bajkowy zamek” i tak rzeczywiście wygląda – szczególnie w zimowej scenerii,

– w Niemczech występuje 300 odmian chleba,

– spotkać można aż 6 tysięcy odmian piwa. Najbardziej znane piwa to: Pilsner, Füchschen alt, Krombacher, Paulaner,

– najczęściej występujące nazwisko w Niemczech to Müller – odpowiednik polskiego Kowalskiego,

– w niemieckich szkołach ocena 6 jest najniższą oceną a 1 najwyższą,

– sam język niemiecki posiada aż 35 dialektów.

Większość z nas zna język niemiecki, chociaż kilka słów. Język niemiecki stale się rozwija i ewoluuje. Zwroty, które były popularne jeszcze kilkanaście lat temu, dziś odeszły do lamusa. Warto zatem poznać bliżej te zachwycające odmienności zanim znikną na dobre.

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to na pewno zainteresuje Cię również:

Kontynent różnorodności. Ile jest języków w Afryce?

Tłumaczenie umów z niemieckiego na polski

O tłumaczeniu newsów i materiałów dziennikarskich