Nauka języka niemieckiego metodą Callana

Czym jest nauka języka niemieckiego metodą Callana? Co wyróżnia kursy językowe z zastosowaniem metody Callana? Jakie są zalety a jakie wady nauki języka niemieckiego tą metodą?

Czym jest metoda Callana?

Jest to metoda nauki języka obcego, wprowadzona przez Robina Callana w 1960. Głównie bazuje się tutaj na metodzie audio-lingwalnej, która była używana w armii w celu szybkiego nauczenia żołnierzy języka mówionego. Metoda jest obecnie stosowana w wielu szkołach językowych a w szczególności na kursach dla dzieci i osób dopiero rozpoczynających naukę języka obcego.

Nauka języka niemieckiego czy języka angielskiego metodą Callana, opiera się na bezpośredniej konwersacji z lektorem tzw. “direct method”.

Głównym założeniem metody jest używanie wyłącznie języka, którego się uczymy. Na zadawane pytania uczniowie nie odpowiadają w swoim języku ojczystym.

Duży nacisk kładzie się na powtórzenia materiału, ponieważ w tej metodzie nie zapisuje się nowych słówek czy robi notatek. W czasie prowadzenia lekcji, zadaniem nauczyciela prowadzącego lekcję jest natychmiastowe poprawianie błędów w wypowiedziach uczniów.

Nauka języka obcego za pomocą tych technik przypomina sposób, w jakim małe dziecko poznaje język ojczysty czyli poprzez słuchanie i automatycznie powtarzanie słów. Gramatyki uczy się niejako „przy okazji”.

Jakie mogą być zalety a jakie wady nauki języka niemieckiego metodą Callana?

Zalety metody to:

 • uczeń od samego początku zmuszony jest do mówienia w języku niemieckim, co pozwala mu na oswojenie się z językiem oraz pozbycie się nieśmiałości w jego używaniu,
 • nauka tą metodą pozwala na przygotowanie się pod określonym kątem np. do egzaminu językowego,
 • aktywny udział uczniów w lekcji,
 • różnorodność oraz mnogość używanego słownictwa w trakcie lekcji.

Wady metody to:

 • niezrozumienie wielu zasad gramatycznych,
 • niska atrakcyjność lekcji i szybka utrata zainteresowania w nauce,
 • zbyt wysokie tempo zajęć – 240 słów na minutę, podczas, gdy normalne tempo powinno wynosić 170 słów,
 • nie uczy dobrze czytania i pisania, jest zbyt skoncentrowana na mówieniu,
 • nie sprawdza się przy nauce dla uczniów z zaawansowaną znajomością języka obcego,
 • przestarzałe słownictwo podręcznikach.

Jak wyglądają zajęcia nauki języka niemieckiego metodą Callana?

Przede wszystkim przez 99% czasu w trakcie lekcji usłyszysz tylko i wyłącznie język niemiecki, nie będziesz się wypowiadał w języku polskim, chyba że zaistnieje taka konieczność.

Lektorzy prowadzący zajęcia będą mówić bardzo szybko czyli około 200-240 słów na minutę. Jest to o połowę szybciej niż normalne tempo mówienia, zatem na początku możesz wyłapać tylko pojedyncze słówka w ciągu kilkuminutowej wypowiedzi lub nie zrozumieć nic z wypowiedzi.

Nie będziesz rozwiązywał żadnych zadań gramatycznych ani męczył się wkuwaniem czasów – tego nauczysz się naturalnie przy okazji wszystkich konwersacji.

Nie będziesz czytał bezsensownych czytanek w kolorowych podręcznikach, ponieważ pisanie i czytanie metodą Callana stanowi zaledwie kilka procent czasu nauki.

Na początku każdego spotkania każdy uczeń zadaje pytanie ze słówkiem z języka niemieckiego, które poznał na poprzedniej lekcji. Osoba siedząca obok musi odpowiedzieć i zadać pytanie z innym słówkiem kolejnej osobie. Taki łańcuszek pytań obiega całą grupę osób, które uczestniczą w lekcji.

Jest to tak zwana rozgrzewka, po której następuje 70 minut bardzo intensywnych zajęć, w czasie których lektor zadaje losowo wybranemu uczniowi pytanie, na które trzeba odpowiedzieć jak najszybciej, bez specjalnego namyślania się nad odpowiedzią.

Odpowiedzi na zadane przez lektora pytanie nie mogą być zdawkowe jako “tak” lub “nie”. Muszą być bardzo rozbudowane z użyciem jak największej ilości słówek, które już wcześniej poznałeś. Wszystkie pytania i odpowiedzi są wcześniej przygotowane według schematu, zatem nie można za bardzo tworzyć własnych wypowiedzi.

Dla niektórych, jest to minus nauki metodą Callana, dla innych pozwala na poznanie i utrwalenie sobie takich słów i konstrukcji w budowaniu zdania, jakich być może sami by nie użyli.

Czy metoda Callana działa podczas nauki języka niemieckiego?

Większość kursantów, którzy rezygnują z nauki języka niemieckiego tą metodą, uważa, że mało rozumieją na początkowych lekcjach i nie widzą sensu powtarzania zdań z pamięci.

Jednakże warto zastanowić się nad sposobem w jakim uczymy się czegokolwiek i wyrobić sobie takie nawyki również w nauce języka obcego. Istnieje wiele metod nauki języka obcego na rynku i każda znajdzie zarówno zwolenników jak i przeciwników.

Myślę, że dla nauki języka niemieckiego oraz innych języków obcych, obowiązują uniwersalne zasady.

Najważniejsze z nich to:

 • powtarzanie materiału,
 • motywacja wewnętrzna – zastanów się na czym najbardziej Ci zależy i z jakiego powodu chcesz się nauczyć języka,
 • dodatkowa nauka w wolnym czasie poprzez zabawę czy inne wyzwania – na przykład oglądanie filmów w języku niemieckim, słuchanie programów w radiu czy piosenek itp.

Większość osób pomyśli, że dokładność i poprawność w nauce języka obcego, a w szczególności języka niemieckiego, są istotniejsze niż tempo mówienia. Oczywiście są one ważne, gdy na przykład uczymy się pisania.

Czytać, pisać czy mówić można z indywidualną dla siebie szybkością, jednakże słuchanie i rozumienie musi następować natychmiastowo. Spiker w radiu czy telewizji nie zacznie mówić wolniej, zatem osoba ucząca się języka musi posiąść umiejętność zrozumienia go jak najszybciej.

Czy metoda, która propagował Robin Callan jest dla Ciebie? Nie pozostaje nic innego jak spróbować. Nie ważne w jakim wieku jesteś, zawsze warto nauczyć się nowego języka obcego. Być może ta metoda dla Ciebie okaże się  strzałem w dziesiątkę!